Wiadomo, że spożywanie zbyt dużej ilości soli w pożywieniu może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Praktyka ta nie tylko może podnieść nasze ciśnienie krwi, ale w dłuższej perspektywie może również wpłynąć na narządy wewnętrzne, takie jak nerki czy serce. Według specjalistów medycznych dzienne spożycie nie powinno przekraczać 3 miligramów, ale często nie zdając sobie z tego sprawy, mamy tendencję do przekraczania tej ilości.
Retencja płynów spowodowana dietą o dużej zawartości soli jest przyczyną nadciśnienia w przyszłości. Musimy zwracać baczną uwagę na ilość sodu, jaką stosujemy w naszych potrawach, a przede wszystkim pilnować produktów pakowanych, które mogą zawierać sól jako dodatek. Przykładem takich zapakowanych produktów są słoiki z sosami, takimi jak ketchup, musztarda czy majonez.
Jeśli masz problemy z nadciśnieniem lub chcesz zacząć jeść produkty o niskiej zawartości soli, powinieneś wiedzieć o diecie niskosolnej. Idealne pokarmy dla tego typu diety to warzywa, rośliny strączkowe, orzechy i owoce.
Kiedy wskazane jest stosowanie diety niskosolnej?
Dieta niskosolna, choć jest czymś, co powinniśmy kontrolować na co dzień, jest dietą, która niemal zawsze jest stosowana z zalecenia lekarza. Osoby, które powinny dostosować te niskosodowe pokarmy do swojego życia to: osoby z nadciśnieniem tętniczym, z chorobami serca, po przebytej operacji, z niewydolnością nerek.
Jakich pokarmów należy unikać na diecie niskosodowej?
Żywność o wysokiej zawartości sodu
Żywność ta to zazwyczaj przetworzona lub pakowana żywność, taka jak pikle, przeciery lub zupy instant, wszelkiego rodzaju konserwy, solone ryby, takie jak dorsz, kiełbasy, solone orzechy w łupinach, takie jak orzeszki ziemne, słodycze przemysłowe, torebki z przekąskami, takimi jak chipsy lub popcorn, słoiki z sosami, takimi jak ketchup lub musztarda i wszelkie kiszone potrawy.
Żywność o umiarkowanej ilości sodu
Warzywa, w których w procesie mrożenia stosowana jest solanka, pakowane soki warzywne, owoce morza (np. ostrygi, które można znaleźć nawet w polskich restauracjach) i napoje gazowane.
Pieczywo
Chleb jest jednym z pokarmów zawierających sód, więc ogranicz jego dzienne spożycie do 25g lub jedz niesolony chleb.
Sól
Oczywiście nie należy dodawać soli do potraw. Nie należy stosować soli stołowej, soli morskiej i soli jodowanej.
Jak można wzmocnić smak potraw unikając soli?
Stosowanie diety niskosolnej często prowadzi do błędnego przekonania, że zrezygnujemy ze smaku potraw i wszystko, co włożymy do ust, będzie pozbawione smaku. Istnieje jednak kilka trików, które pozwolą uniknąć rezygnacji ze smaku potraw.
1. Gotuj na parze. To pomaga zachować naturalny smak potraw. Jeśli są ugotowane, woda rozcieńcza ich smak.
2. Zastosuj technikę papillote. Jedzenie można zawinąć w papier do pieczenia lub folię.
3. Używaj grilla.
4. Stosuj alternatywne wzmacniacze smaku. Dozwolony jest ocet, cytryna, cebula, czosnek, dymka, przyprawy takie jak pieprz czy szafran oraz wszelkiego rodzaju aromatyczne zioła takie jak bazylia, kminek, liść laurowy, mięta, pietruszka, rozmaryn czy tymianek.
Czy leki zawierają sól?
Tak, są leki, które zawierają w sobie sód. Aby uniknąć ich przyjmowania, warto zapytać farmaceutę lub sprawdzić, czy na pudełku leku znajdują się odpowiednie etykiety informujące o tym, że jest on niskosodowy lub nie zawiera soli.
Leki, które nie są zalecane ze względu na wysoki poziom sodu, to leki musujące, ponieważ istnieją saszetki, które mogą podwoić dozwoloną dzienną dawkę. Aby tego uniknąć, należy szukać alternatywy w postaci tego samego leku w tabletkach lub kapsułkach. Jeśli dana osoba ma jakiś problem z połknięciem tabletki lub kapsułki, istnieją również leki w płynie, które mają bardzo niską zawartość soli, a nawet granulki bez sodu. Lekami o największej zawartości soli są środki przeczyszczające i zobojętniające.
Pamiętaj, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w przyjmowaniu leków skonsultować się z lekarzem, aby mógł on przepisać odpowiednie dawkowanie w każdym przypadku. W żadnym momencie, zwłaszcza jeśli jesteś osobą z nadciśnieniem, nie powinieneś dokonywać samoleczenia lub zmieniać dawki leku. Choć może się wydawać, że postępujemy właściwie, nawet nagły spadek sodu może być szkodliwy dla naszego zdrowia.
Czy wskazana aktywność fizyczna podczas diety niskosodowej?
Ćwiczenia fizyczne są zawsze wskazane, niezależnie od tego czy jesteś na diecie, czy nie. Podczas diety niskosodowej również. Zaleca się, aby 3 lub 4 dni w tygodniu wykonywać umiarkowane ćwiczenia przez co najmniej 40 minut. Spacer byłby świetnym ćwiczeniem. Ponadto należy umiarkowanie spożywać alkohol i unikać palenia papierosów.
Przykładowy jadłospis dla umiarkowanej diety niskosodowej.
Pierwsze śniadanie
Na początek dnia możemy wypić herbatę ziołową, szklankę odtłuszczonego mleka lub jogurt. Do tego można dołączyć kromkę białego lub razowego niesolonego chleba, do którego możemy dodać ser, miód, niesolone masło lub olej do smaku.
Drugie śniadanie
Najlepiej zjeść kawałek owocu. Najbardziej polecane w diecie niskosodowej są jabłka, banany i pomarańcze.
Obiad
Na obiad możemy zjeść bulion warzywny (domowy, nigdy z puszki), filet z piersi z grilla, sałatkę i owoce.
Podwieczorek
Kolejny kawałek owocu lub jogurt.
Kolacja
W porze kolacji można naprzemiennie spożywać te same dania, które polecane są na obiad.
Te dania to tylko kilka rekomendacji, a odmian jest znacznie więcej. Ważne jest, aby dobrze znać produkty spożywcze, aby nie przekroczyć dziennej dawki soli.