Mocne, bardzo intensywne treningi siłowe przynoszą organizmowi sporo korzyści, ale z drugiej strony wiążą się też z ryzykiem kontuzji. Na szczęście istnieją obecnie specjalistyczne metody, które pozwalają zniwelować to ryzyko, a dodatkowo zwiększają możliwości sportowe i znacznie poprawiają mobilność. Ogromną popularnością cieszy się w ostatnim czasie trening mobility. Sprawdź, dlaczego jest tak istotny i dlaczego warto znaleźć dla niego miejsce w swoim harmonogramie.
- Dlaczego człowiek potrzebuje mobilności?
- Trening mobilizacyjny — na czym dokładnie polega?
- Zalety wykonywania treningu mobilizacyjnego
- Główne zasady treningu mobilizacyjnego
- Jak ułożyć dobry plan treningowy dla osób początkujących?
Dlaczego człowiek potrzebuje mobilności?
Ograniczenie mobilności człowieka wynika zazwyczaj z siedzącego trybu życia, jak i naturalnego procesu starzenia. A jednak mobilność jest nam bardzo potrzebna nie tylko w sporcie, ale przede wszystkim w życiu codziennym. W przypadku problemów z mobilnością z pomocą przychodzi metoda treningowa, której nazwa nawiązuje do angielskiego słowa „mobility”.
Stabilne stawy odpowiadają za to, by ciało człowieka miało prawidłową postawę, a ponadto dbają o elastyczność tkanek. Z kolei stawy mobilne zapewniają organizmowi maksymalną ruchomość. Z kolei mobilność to zdolność organizmu do bezbolesnego, bezproblemowego poruszania się w danym stawie. Nie jest to możliwe, jeśli układ nerwowy i układ mięśniowo-szkieletowy nie działają prawidłowo.
Trening mobilizacyjny — na czym dokładnie polega?
Mobility trening to kompleksowy i bardzo prosty zestaw specjalistycznie opracowanych metod pozwalających na znaczne zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Na początku stosowania takiego treningu warto skupić się na partiach, które mają wyraźne ograniczenia. Później dobrze byłoby przejść do ćwiczeń, których zadaniem jest zaangażowanie całego układu mięśniowo-szkieletowego. Trening mobility ma swoje korzenie w fizjoterapii.
Dokładne metody wykorzystywane są chętnie przez osoby, które zmagają się z przewlekłym bólem stawów bądź wracają do formy po urazie. Ogromną popularnością cieszą się zajęcia mobility trening. Doskonale sprawdzają się jako przedsmak przygotowania na zawody sportowe. Mobility trening to opcja również polecana osobom trenującym siłowo czy chcącym poprawić swoją mobilność i zdrowie organizmu.
Zalety wykonywania treningu mobilizacyjnego
Mobilizacyjne ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie lub pod okiem trenerów, czego przykładem jest trener personalny Mokotów. Ćwiczenia mobilizacyjne nie wymagają używania profesjonalnego sprzętu. Do najpopularniejszych należą standardowe i ogólnodostępne akcesoria.
Dlaczego warto w ogóle zwiększać mobilność swojego ciała? Takie treningi mają wiele zalet. Do najczęściej wymienianych korzyści należą:
- wzrost siły, wydajności i sprawności;
- zmniejszenie bólu stawów i mięśni;
- zmniejszenie DOMS, czyli opóźnienie bolesności mięśni, co nazywa się potocznie zakwasami;
- zwiększenie sprawności ruchowej oraz optymalizacja wyników sportowców;
- szybsza regeneracja organizmu po wysiłku fizycznym;
- zmniejszenie napięcia mięśni;
- zwiększenie zakresu ruchu w stawach;
- korekcja wad postawy.
Celem osób, które decydują się na trening mobilizacyjny, jest przede wszystkim zwiększenie sprawności ruchowej, jak i wydajności oraz siły organizmu. Trening ten szczególną popularnością cieszy się wśród miłośników sztuk walki, tańca, gimnastyki, pływaków, kulturystów, jak i kolarzy. Ćwiczenia mobilizacyjne zalecane są osobom uczęszczającym na rehabilitację oraz prowadzącym głównie siedzący tryb życia.
Główne zasady treningu mobilizacyjnego
Jeśli chodzi o trening mobilizacyjny, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim ćwiczenia te wymagają systematyczności. Najlepiej powtarzać konkretne schematy ćwiczeń każdego dnia po ok. 10 minut. Można je potraktować jako rozgrzewkę lub aktywną regenerację.
Warto zwrócić uwagę na naukę prawidłowego oddychania, co również jest częścią trening mobility. Odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń to kolejny istotny aspekt. Należy zwracać uwagę na wszelkie dolegliwości bólowe pojawiające się podczas ćwiczeń, jak i na częste zmienianie pozycji oraz dbanie o poprawność każdego pojedynczego ruchu.
Utrzymywanie poprawnej postawy ciała oraz stosowanie ruchów wielopłaszczyznowych to ostatnie zasady, o których należy pamiętać. Ćwiczenia mobility powinny być wszechstronne na tyle, by angażować większość płaszczyzn. Trening mobilności śmiało można urozmaicać ciężarami, czy gumami oporowymi.
Jak ułożyć dobry plan treningowy dla osób początkujących?
Trener personalny to odpowiednia osoba, która powinna zająć się ułożeniem odpowiedniego planu treningowego dla osoby początkującej. NA starcie należy zdiagnozować problem, z którym osoba przychodzi do trenera, a następnie trzeba dobrać pod ten problem skuteczne ćwiczenia, które wykonywane regularnie przyniosą realne efekty. Pomoże Ci w tym trener personalny Mokotów – Rafał Kiszło, ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1, Telefon: 608 472 294.