Wiele osób wykonując ćwiczenia mające na celu zmniejszenie masy ciała, nie bierze pod uwagę faktu, że trening ten może mieć również pozytywny wpływ na codzienny nastrój. W jaki sposób regularna aktywność fizyczna może pozytywnie wpływać na dobrostan psychiczny?
Treningi odchudzające, a wydzielane endorfiny
Endorfin nie bez przyczyny jest określany, jako hormon szczęścia. Ich wysoki poziom wiąże się z lepszym samopoczuciem oraz wyższym poziomem ogólnego zadowolenia. Większa ilość tego hormonu pozwala również zapobiegać chandrze, obniżeniu nastroju, jak również zmniejszyć ilość lęku na co dzień. Treningi nakierowane na utratę masy ciała takie, jak trening cardio, czy aerobowy charakteryzują się zwykle wysokim poziomem intensywności ćwiczeń. To pozwala na podwyższenie poziomu endorfin już po pół godziny od jego rozpoczęcia. Uznaje się, że dowolna aktywność fizyczna jest również jednym z najefektywniejszych sposobów na podwyższenie poziomu hormonu szczęścia.
Wpływ uprawiania sportu na stan osób z zaburzeniami psychicznymi
Zwiększenie ilości aktywności fizycznej powinny rozważyć zarówno osoby z krótkotrwałym pogorszeniem nastroju spowodowanym m.in. pogodą, jak i te, które zmagają się z długotrwałymi zaburzeniami psychicznymi takimi, jak depresja, czy zaburzenia związane z chronicznym występowaniem lęku. Uprawianie sportu do doskonały sposób na skupieniu się na chwili obecnej i oderwanie myśli od bieżących problemów. Regularna aktywność fizyczna wpływa również pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki temu włączenie ćwiczeń fizycznych do swojego planu dnia pomoże w walce ze stresem, a także pozytywnie wpłynie na pamięć, czy koncentracje.