Jak odchudzać się bez efektu jojo?

Jest właśnie ostatni moment, żeby zadbać o swoją sylwetkę przed wakacjami. Piękna pogoda skłania nas do większej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, że dość szybko gubimy zbędne kilogramy.

To okropne jojo po odchudzaniu – jak z nim wygrać?

Z intensywnym odchudzaniem wiąże się efekt jojo. To znaczy, że zbędne kilogramy powracają ze zdwojoną siłą. Jak się przed nim bronić? Oto wskazówki dla wszystkich, którzy chcą być bardziej fit.

Po pierwsze dajmy sobie czas. Odchudzanie powinno być długotrwałym procesem, zwłaszcza jeśli mamy do zgubienia dużo kilogramów. Dajmy naszemu ciału czas na przyzwyczajenie się do zmian, jakie chcemy wprowadzać.

Jeżeli chcemy zmienić sposób odżywiania to róbmy to stopniowo. Mało kto jest w stanie z dnia na dzień przejść na rygorystyczną dietę. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się metoda małych kroków. Powinniśmy też na aktywność fizyczna. Nie musimy od razu zapisywać się na siłownię. Na początek wystarczą spacery. Zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia. Jeżeli zaczniemy nagle intensywnie ćwiczyć, to możemy nabawić się bolesnej kontuzji. A przez to możemy zniechęcić się do sportu.

Mierzymy i ważymy aby jojo się nie pojawiło

Nie popadajmy w obsesję. Nie warto ważyć się każdego dnia. Wystarczy, że będziemy kontrolować swoją wagę raz w tygodniu. Nie panikujmy jeśli zauważymy jakieś wahania. Kobiety często przybierają na wadze przed samym okresem. W ich organizmach zbiera się nadmiar wody.

Musimy też pamiętać, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, a zajmują mniej miejsca. Tym samym jeśli ćwiczymy to nasza waga rośnie, a my jesteśmy szczuplejsi. Dlatego samo ważenie, to za mało. Warto, też mierzyć obwody naszego ciała.