Czym jest załamanie nerwowe?

„Załamanie nerwowe” jest niejasnym terminem czasami używanym przez społeczeństwo lub prasę. Popadł w niełaskę, ponieważ nie jest terminem medycznym i – z czasem – nabrał również negatywnego znaczenia. „Załamanie nerwowe” nie jest diagnozą medyczną.

Załamanie nerwowe – to powinieneś wiedzieć

To nie jest termin, którego będzie używał twój lekarz. To nie jest specyficzny stan psychiczny. Zamiast tego kryzys zdrowia psychicznego lub załamanie zdrowia psychicznego to sytuacja, która ma miejsce, gdy masz intensywny stres fizyczny i emocjonalny, masz trudności z radzeniem sobie i nie jesteś w stanie skutecznie funkcjonować.

Lekarz może przepisać leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe, aby pomóc w objawach załamania nerwowego. Jeśli twój stres powoduje bezsenność, możesz otrzymać pomoc w zasypianiu. Zakłócenia snu mogą pogorszyć stres i niepokój, które tylko pogarszają bezsenność. Środki nasenne mogą pomóc przerwać cykl bezsenności i zmniejszyć stres.

O tym warto pamiętać!

Czasami sam stres jest chroniczny i wydaje się narastać z czasem, aż dana osoba po prostu nie może już sobie z tym poradzić. W innych przypadkach sytuacje kryzysowe mogą wywołać ostry okres intensywnego stresu, który prowadzi do objawów załamania.

Niektóre czynniki, które mogą przyczynić się do załamania nerwowego, obejmują:

  • Problemy akademickie lub presja
  • Śmierć bliskiej osoby
  • Rozwód
  • Problemy finansowe
  • Utrata pracy

Jeśli masz kryzys zdrowia psychicznego, możesz czuć, że tracisz kontrolę. Niektóre wydarzenia lub zmiany w twoim życiu powodują intensywny stres, który powoduje objawy takie jak strach, lęk, zmartwienie, nerwowość i depresja. Możesz czuć się „zablokowany”, przytłoczony lub ubezwłasnowolniony, co sprawia, że nie jesteś w stanie poradzić sobie i funkcjonować z życiem.