Dieta sokowa – kiedy warto i jakie są jej zasady?

Dieta sokowa to popularny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Podstawową regułą takiego jadłospisu jest zastąpienie posiłków o stałej konsystencji posiłkami płynnymi, czyli sokami owocowo-warzywnymi.

Zasady i efekty diety sokowej

Odżywiając się w taki sposób przez kilka dni, pozwalamy naszemu układowi trawiennemu odpocząć. Organizm może skupić się na detoksie, a substancje odżywcze z warzyw i owoców wchłaniają się znacznie skuteczniej niż w przypadku zwykłej diety.

W ramach diety sokowej należy przez 1 – 7 dni spożywać wyłącznie soki przygotowane z warzyw i owoców, uzupełniane o wodę, herbatki ziołowe czy herbatę zieloną. Jeśli wybrany wariant diety sokowej nie dopuszcza spożywania pokarmów stałych, nie wolno stosować takiego jadłospisu zbyt długo z uwagi na jego niskokaloryczność i niedostateczną różnorodność substancji odżywczych.

Kilkudniowa dieta sokowa skutkuje:

  • usprawnieniem procesu oczyszczania organizmu z toksyn,
  • odciążeniem układu trawiennego,
  • zwiększeniem odporności organizmu,
  • poprawą kondycji włosów i paznokci z uwagi na zwiększenie podaży witamin i minerałów,
  • zmniejszeniem uczucia zmęczenia,
  • poprawą funkcjonowania układu nerwowego – polepszeniem koncentracji i pamięci,
  • zwiększeniem podaży błonnika pokarmowego, antyoksydantów i enzymów trawiennych.

Warto pamiętać, że diety sokowej nie należy stosować w celu utraty wagi. Stosowana długotrwale dieta sokowa prowadzi bowiem do spowolnienia metabolizmu i może skutkować przeciwnym do zamierzonego efektem – mianowicie zwiększeniem masy ciała.

Do diety sokowej warto również odpowiednio się przygotowywać poprzez stopniowe ograniczanie spożycia dań gotowanych, mięsa i pieczywa oraz zastępowanie ich warzywami w różnej postaci.