Dla kogo dobrą dietą jest post okresowy?

Post okresowy, czy inaczej post przerywany, to ciekawa forma diety dla osób, którym trudno jest przestrzegać zaleceń żywieniowych związanych z regularnością posiłków.

Post okresowy – to powinieneś wiedzieć

Taką formę odchudzania poleca się tym, którzy nie jadają śniadań i nie lubią liczyć kalorii. Efektem długotrwałego stosowania postu przerywanego powinien być spadek masy ciała oraz zwiększenie odporności komórek organizmu na stres oksydacyjny.

Na czym polega post okresowy?

Istnieje wiele odmian postu okresowego. Jedne warianty wiążą się z normalnym jedzeniem przez część dni w tygodniu i poszczeniem przez kolejne lub z obniżeniem ilości spożywanych kalorii o co najmniej 60%. Inną, bardziej popularną odsłoną postu przerywanego jest stosowanie metody 16:8, czyli 16 godzin poszczenia i 8 godzin na swobodne jedzenie. Czas na posiłki określa się mianem okna żywieniowego.

Zasada jest prosta: w trakcie trwania okna żywieniowego (np. od 10.00 do 18.00) można jeść bez ograniczeń, lecz po upływie tego czasu nie wolno już niczego spożywać. Takie poszczenie sprawia, że organizm musi sięgnąć do rezerw energii w postaci tkanki tłuszczowej. Układ trawienny ma też czas na regenerację, a komórki uodparniają się na stres i choroby.

Dieta postu przerywanego jest odpowiednia dla osób, które:

  • nie jadają śniadań,
  • wolą zjeść trzy większe posiłki w okresie 8 godzin, niż 5 mniejszych porcji na cały dzień,
  • nie lubią liczyć kalorii,
  • chcą stracić zbędne kilogramy.

Post przerywany może być korzystny dla zdrowia pod warunkiem, że stosowana dieta jest odpowiednio urozmaicona i zbilansowana pod względem składników odżywczych. Jego największą wadą jest odczuwanie silnego głodu w okresach postu, co powinno zaniknąć jednak po kilku dniach stosowania nowego jadłospisu.