Dieta ketogeniczna – jak wpływa na zdrowie?

W dzisiejszych czasach można spotkać się z tysiącem różnych diet, których kreatorzy oferują wspaniałe wyniki. Jedną z najpopularniejszych opcji ostatnich lat jest dieta ketogeniczna. Na czym dokładnie polega i jakich efektów zdrowotnych można się po niej spodziewać?

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Według zasad prawidłowego żywienia, które powstały z ręki Instytutu Żywności i Żywienia, w diecie dorosłego człowieka powinno znajdować się wiele węglowodanów – zakłada się nawet ich obecność w 65% całej diety. Dieta ketogeniczna zakłada zmniejszenie ich ilości do minimum na rzecz tłuszczy. Okazuje się bowiem, że nadmiar tłuszczu w organizmie wcale nie prowadzi do wzrostu tkanki tłuszczowej – wręcz przeciwnie, dzieje się tego odwrotność.

Proces ten nazywany jest ketozą, z którego wzięła się nazwa samej diety. Energia pobierana zaczyna być z tłuszczy ciała, przez co osoba zaczyna tracić na wadze. Jakie jeszcze zalety ma ten rodzaj diety?

Jak dieta ketogeniczna wpływa na zdrowie?

Zdolności zmniejszenia tkanki tłuszczowej są ważnym, ale niejedynym elementem diety ketogenicznej. Do zalet zaliczyć trzeba:

  • niższe ciśnienie tętnicze,
  • niższy poziom cukru i cholesterolu,
  • dobry wpływ na leczenie padaczki lekoopornej,
  • pozytywne działanie przy chorobach neurodegeneracyjnych.

Warto jednak wiedzieć, że dieta ketogeniczna ma też swoje wady. Zaliczyć do nich trzeba niedobór witamin i minerałów, jak i początkowy okres, który jest bardzo trudny dla stosujących dietę. Może się pojawić trądzik, apatia i poczucie rozdrażnienia. Zdarzają się również przypadki kwasicy ketonowej, która jest niebezpieczna dla zdrowia.

One thought on “Dieta ketogeniczna – jak wpływa na zdrowie?

Dodaj komentarz