Czy warto spróbować diety wegańskiej?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na eliminację ze swojej diety mięsa i produktów odzwierzęcych. Decyzja ta często podyktowana jest troską o planetę, chęcią poprawy stanu zdrowia czy też zwykłą ciekawością, co na takiej diecie można jeść.

Dieta wegańska – to powinieneś wiedzieć

Dieta wegańska zakłada wykluczenie z jadłospisu wszelkiego rodzaju mięsa (czerwonego, białego, ryb, owoców morza) oraz nabiału, jajek i miodu. Początki mogą wydawać się trudne, jednak zarówno w sklepach, jak i w Internecie można znaleźć wiele inspiracji, jak opracować wegańskie menu. Czy warto spróbować takiej diety?

Weganizm dla zdrowia

Dieta wegańska jest przez wielu idealizowana. Powszechne są twierdzenia, że weganie żyją dłużej oraz są sprawniejsi seksualnie. Nieustannie prowadzone są badania, aby sprawdzić, czy przejście na weganizm ma rzeczywiście tak dobroczynny wpływ na organizm. W związku z tym, że coraz więcej ludzi stosuje ten tryb żywienia udało już ustalić się że:

  • dieta wegańska wspomaga walkę z otyłością. Weganie często skupiają się na samodzielnym przygotowywaniu posiłków, co sprzyja unikaniu żywności ze zbyt dużą ilością cukru i soli;
  • weganizm redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krwionośnego. Eliminując mięso oraz nabiał wyklucza się tym samym z diety produkty odpowiedzialne za podnoszenie poziomu cholesterolu;
  • poprzez rezygnację z wysokoprzetworzonych produktów obniża się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2;
  • dieta wegańska jest bardzo bogata w błonnik, który korzystnie wpływa na układ pokarmowy oraz jelita. Dzięki temu ogranicza szansę wystąpienia określonych typów raka, jak np. raka jelita grubego.

Jak jeść dobrze i wegańsko?

Osoby zaczynające swoją przygodę z weganizmem powinny skupić się przede wszystkim na edukacji i planowaniu.. Wykluczając mięso, nabiał i jajka muszą wiedzieć jakie są alternatywne, roślinne źródła białka i pozostałych składników odżywczych.

Dlatego właśnie przed rozpoczęciem stosowania takiej diety warto porozmawiać z doświadczonym dietetykiem, czy też podpatrzeć, jak wygląda menu innych osób będących na takiej diecie. Warto również zasięgnąć informacji z książek i z Internetu. Jak w przypadku każdej diety, nie tylko weganizmu, nieumiejętne planowanie jadłospisu może prowadzić do wystąpienia niedoborów składników mineralnych w organizmie.

 

One thought on “Czy warto spróbować diety wegańskiej?

Dodaj komentarz